IP διεύθυνση:18.216.32.116

Εορτασμός της 42ης επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, η σημερινή ημέρα -17η Νοεμβρίου 2015- αφιερώθηκε στον εορτασμό της αντίστασης των φοιτητών του Πολυτεχνείου ενάντια στον φασισμό, την καταπίεση και την τυραννία του καθεστώτος των συνταγματαρχών τον Νοέμβριο του 1973. Με πρωτοβουλία των εκπροσώπων των μαθητικών κοινοτήτων του σχολείου μας και σε συνεργασία με μέλη του Συλλόγου καθηγητών συγκεντρώθηκε από τους μαθητές υλικό και παρουσιάστηκε στις αίθουσες διδασκαλίας τους. Με ομιλίες, πλούσιο φωτογραφικό υλικό, παρουσιάσεις, εικαστικές δημιουργίες και ηχητικά ντοκουμέντα, θεατρικά δρώμενα και τραγούδια από τα ίδια τα παιδιά, η σχολική κοινότητά μας τίμησε τους νέους που ύψωσαν τη φωνή τους και παρέταξαν τα κορμιά τους προκειμένου να προασπίσουν την ελευθεροφροσύνη, την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, τα ατομικά δικαιώματα, την ακεραιότητα των ιδανικών και τις δημοκρατικές διαδικασίες. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε σε μαρτυρίες Αγωνιστών εκείνης της περιόδου.

Ο αγώνας και η θυσία των φοιτητών του Πολυτεχνείου εκείνον τον Νοέμβρη του ΄73 ας γίνουν φωτεινός οδηγός για τους νέους σήμερα και ας τους διδάξουν πως η ανελευθερία, η καταπάτηση των δικαιωμάτων του λαού, η εκμετάλλευση του ανθρώπου από τον συνάνθρωπό του είναι η χειρότερη μορφή δουλείας. Μόνο η ελευθερία λόγου και σκέψης, η ισονομία, η αξιοκρατία, η δικαιοσύνη, η αξιοπρέπεια αρμόζουν σε έναν ελεύθερο άνθρωπο και σε έναν λαό με όραμα.