IP διεύθυνση:18.119.131.178

Οδοιπορικό της εκδρομής της Γ΄ Γυμνασίου στο Ναύπλιο και την Αθήνα

Στις 2-4 Απριλίου 2015 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική εκδρομή της Γ΄Γυμνασίου στο Ναύπλιο και την Αθήνα. Αναχωρήσαμε το βράδυ της Τετάρτης, επιβιβαστήκαμε στο πλοίο Φαιστός των Μινωικών Γραμμών και το πρωί της Πέμπτης ξεκινήσαμε οδικώς το ταξίδι μας. Πρώτη στάση  στον Ισθμό της Κορίνθου, όπου θαυμάσαμε το σπουδαίο τεχνικό έργο του Ισθμού και κατόπιν πήγαμε στην Επίδαυρο. Ο καιρός ήταν ανοιξιάτικος και το θέατρο επιβλητικό. Οι μαθητές, με τη βοήθεια της κ. Αργύρη, είχαν ετοιμάσει ένα μικρό θεατρικό δρώμενο -απόσπασμα από την Ελένη του Ευριπίδη- και εισέπραξαν το θερμό χειροκρότημα όλων όσοι παρευρίσκονταν στις κερκίδες του. Από εκεί φύγαμε για τις Μυκήνες. Είδαμε τα περίφημα Κυκλώπεια Τείχη της ακρόπολης των Μυκηνών, το ανάκτορο στην κορυφή του λόφου και τους εντυπωσιακούς θολωτούς τάφους στους πρόποδές του.Αργά το απόγευμα φτάσαμε στο Ναύπλιο και η βραδιά έκλεισε με φαγητό σ΄ένα μικρό ταβερνάκι. Την επόμενη ημέρα, Παρασκευή, ανεβήκαμε στο Παλαμήδι, περπατήσαμε στο επιβλητικό ενετικό κάστρο, κατεβήκαμε τα ‘’999’’ σκαλοπάτιατου και περπατήσαμε στους γραφικούς δρόμους της παλιάς πόλης, επισκεπτόμενοι το Κυβερνείο του Ι. Καποδίστρια, το πρώτο Βουλευτήριο, την εκκλησία του Αγ. Σπυρίδωνα, όπου δολοφονήθηκε ο Καποδίστριας. Νωρίς το απόγευμα αναχωρήσαμε για την Αθήνα. Αφού πήραμε για λίγο δυνάμεις στο ξενοδοχείο, διασκεδάσαμε σε μουσικό μεζεδοπωλείο στουΨυρρή.Ήταν μια υπέροχη μουσική βραδιά που την ευχαριστηθήκαμε όλοι! Το πρωί του Σαββάτου επισκεφτήκαμε το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού και απολαύσαμε ένα ταξίδι στον χρόνο στην Αρχαία Αγορά της Αθήνας στα κλασικά, ελληνιστικά και πρώιμα ρωμαϊκά χρόνια. Αμέσως μετά ακολούθησε η επίσκεψη στην Ακρόπολη. Παρόλο που ήταν μεσημέρι,ο καιρός ήταν σύμμαχός μας-ένας υπέροχος αττικός, ελαφρά συννεφιασμένος, ουρανός. Θαυμάσαμε τα ανυπέρβλητου κάλλους μνημεία, τον Παρθενώνα, τον ναό της Αθηνάς Νίκης, τα Προπύλαια και το Ερέχθειο. Σειρά είχε το Μουσείο της Ακρόπολης, για να δούμε από κοντά τα γλυπτά του Παρθενώνα και το πλήθος των αγαλμάτων. Κατάκοποι περπατήσαμε στα στενά του Θησείου, φάγαμε, ψωνίσαμε δώρα και αναμνηστικά και πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Επιβιβαστήκαμε στο πλοίο και το πρωί εξουθενωμένοι, αλλά γεμάτοι εικόνες, γνώσεις και ωραίες στιγμές, που μοιραστήκαμε, επιστρέψαμε. Τα παιδιά έδειξαν υπεύθυνη συμπεριφορά και ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία γι΄ αυτά. Ευχάριστη έκπληξη ήταν η συνοδεία της κ. Μαρμαρέλη, Διευθύντριας του σχολείου μας, στην εκδρομή.

Οι συνοδοί καθηγητές: Ε. Χρηστάκη, Α. Αργύρη, Ε. Λεμονάκη, Μ. Μεϊδάνη και Δ. Φανουριάκης.

• Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Γ τάξης.