IP διεύθυνση:18.219.22.169

Αντιμετωπίζοντας το άγχος στις γειτονιές του ελληνικού τραγουδιού

7ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

Σχολικό έτος 2013-14

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ  ΔΡΑΣΗ  Α΄  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΜΑ: «Αντιμετωπίζοντας το άγχος στις γειτονιές του ελληνικού τραγουδιού».

Υπεύθυνη καθηγήτρια: Μαρία Τακτικάκη (καθηγήτρια Μουσικής του 7ου Γυμνασίου Ηρακλείου).

Ο σκοπός του συγκεκριμένου θέματος ήταν να μάθουν οι μαθητές να αντιμετωπίζουν το  άγχος, μέσα από τη μοναδική και ιδιαίτερα αγχολυτική γλώσσατης Μουσικής.

Όσοι μαθητές επέλεξαν το συγκεκριμένο θέμα είχαν δύο ευκαιρίες:

1) Να διερευνήσουν και να γνωρίσουν τη ζωή και το έργο τεσσάρων κορυφαίων Ελλήνων  μουσικοσυνθετών, οι οποίοι, δημιουργώντας μια καλλιτεχνική παραγωγή υψηλής αισθητικής, οδήγησαν το έντεχνο ελληνικό τραγούδι ήδη από τη δεκαετία του 1960 στο απόγειό του.
Πρόκειται για τους: Μάνο Χατζιδάκι, Μίκη Θεοδωράκη, Γιάννη Μαρκόπουλο και Μάνο Λοΐζο.

2) Να αγαπήσουν την έντεχνη, ποιοτική και διαχρονικής φύσεως μουσική της πατρίδας τους, μέσα από ακροάσεις επιλεγμένων τραγουδιών των παραπάνω συνθετών.

Για να δείτε το πλήρες κείμενο πατήστε εδώ.