IP διεύθυνση:18.219.112.111

Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, Οκτώβριος 2019

Την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η γιορτή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 και τον αγώνα κατά του φασισμού.

Αρχικά, ορίστηκαν οι σημαιοφόροι και οι παραστάτες για την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2019 και απονεμήθηκαν τα αριστεία και τα βραβεία στους μαθητές/-τριες μας που αρίστευσαν κατά το σχολικό έτος 2018-19. Επίσης, δόθηκαν έπαινοι συμμετοχής στους μαθητές/-τριες που συμμετείχαν στο πρόγραμμα Ε-Twinning «MehrSprachen, mehrSpaβimUnterricht».

Ακολούθησε η γιορτή που έγινε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας για να τιμήσουμε την ηρωική επέτειο του "ΟΧΙ" και τη συμμετοχή του λαού μας στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο. Προβλήθηκε οπτικοακουστικό υλικό με τα γεγονότα της εποχής, μαθητές/-τριες διάβασαν κείμενα αφηγηματικά, μαρτυρίες και ποιήματα και παρουσιάστηκε, επίσης, ένα δρώμενο από το θεατρικό έργο του Πέτερ Βάις «Η Ανάκριση» με θέμα τα εγκλήματα που διαπράχτηκαν από τους Ναζί στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Τα παιδιά της χορωδίας ερμήνευσαν τραγούδια εμπνευσμένα από τους αγώνες και τις θυσίες του λαού μας για την ελευθερία. Στόχος μας ήταν να τιμήσουμε όλους αυτούς που θυσιάστηκαν, αλλά και να διατηρήσουμε ζωντανή την ιστορική μνήμη για τις συνέπειες της επικράτησης της φασιστικής και ναζιστικής ιδεολογίας.

Την επιμέλεια της γιορτής είχε η κ. Ματίνα Μεϊδάνη, την προετοιμασία της χορωδίας και τη μουσική επιμέλεια ανέλαβε η κ. Μαρία Τακτικάκη, ενώ την τεχνική υποστήριξη πρόσφερε η κ. Αργύρη και ο κ. Μάρκος.

• Ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών
  • Γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου