Αυτό το μήναΑυτό το μήνα2036
IP διεύθυνση:18.188.168.28

Εκδήλωση του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας με θέμα την παγκόσμια κρίση του νερού, Δεκέμβριος 2021

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η εκδήλωση του σχολείου μας με θέμα την παγκόσμια κρίση του νερού χθες, Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021, στον χώρο του σχολείου. Η έκθεση με τις εργασίες μαθητών μας της Β’ τάξης πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη και την Παρασκευή 16 και 17 Δεκεμβρίου 2021 στο καφέ «Μαρίνα», όπου το κοινό είχε τη δυνατότητα να συζητήσει με τους μαθητές σχετικά με τις γνώσεις και πληροφορίες που αποκόμισαν δουλεύοντας με το θέμα.

Οι εργασίες των μαθητών μας εντυπωσίασαν με το περιεχόμενό τους και τις γραφιστικές τους ιδέες. Η καλύτερη δε εργασία βραβεύτηκε από την κα Σιουμπάρα, Χημικό του 11ου Λυκείου Ηρακλείου, την κα Καβουσανάκη, Χημικό του 7ου Γυμνασίου Ηρακλείου και τον κο Γυπαράκη, Χημικό Μηχανικό, ο οποίος και παρουσίασε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία σχετικά με το φράγμα Αποσελέμη και την εξοικονόμηση του νερού.

Ελπίζουμε ότι τέτοιες δράσεις που προάγουν την επικοινωνία του σχολείου με την κοινωνία και συνδέουν τη διδασκαλία και τη μάθηση με θέματα της καθημερινής ζωής θέτοντας τους μαθητές στο προσκήνιο, θα συνεχιστούν.

Θα θέλαμε ως σχολείο να ευχαριστήσουμε πολύ τον Δήμο Ηρακλείου για την ευγενική προσφορά του χώρου και ιδιαίτερα την Αντιδημαρχία Πολιτισμού.

Σας ευχαριστούμε όλους θερμά!

• Εκδήλωση του σχολείου μας στο πλαίσιο του μαθήματος της Χημείας με θέμα την παγκόσμια  κρίση του νερού