IP διεύθυνση:18.217.83.97

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μαθηματικό και τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης

Την Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2020 με τους μαθητές/-τριες του Πολιτιστικού Προγράμματος «Από τη Λογοτεχνία στα Μαθηματικά» πραγματοποιήσαμε εκπαιδευτική επίσκεψη στο τμήμα Μαθηματικών. Η κυρία Λουκάκη μάς υποδέχτηκε εγκάρδια και μας ξενάγησε στις αίθουσες και τα εργαστήρια διδασκαλίας του τμήματος. Οι κύριοι Χαρμανδάρης, Χατζηπαντελίδης και Συλλιγάρδος μάς μίλησαν για την επιστήμη των Μαθηματικών, τα σχήματα fractal, μας εξήγησαν τι είναι οι αριθμητικοί αλγόριθμοι με παιγνιώδη τρόπο και παρουσίασαν γραφικές παραστάσεις παραβολής στις δυο και τρεις διαστάσεις και πώς αυτή η γνώση εφαρμόζεται σε χρηστικά αντικείμενα της καθημερινής μας ζωής. Οι μαθητές/-τριες εντυπωσιάστηκαν από τις παρουσιάσεις συνειδητοποιώντας πως τα Μαθηματικά αποτελούν τη βάση όλων των λεγόμενων θετικών επιστημών.

Κατόπιν επισκεφτήκαμε τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου στην οποία μας ξενάγησε η κυρία Τσαγκαράκη. Οι χώροι ήταν προσεγμένοι εμπνέοντας τη διάθεση να βυθιστεί κανείς στη μαγεία της ουσιαστικής ανάγνωσης και μελέτης. Συναντήσαμε μάλιστα στο αναγνωστήριο παλιές μας μαθήτριες και νυν φοιτήτριες, οι οποίες μας μετέδωσαν τη χαρά τους να είναι πια φοιτήτριες. Ευχόμαστε σε μια μελλοντική μας επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο να συναντήσουμε και τους τωρινούς μαθητές/-τριες ως φοιτητές/-τριες στις σχολές της αρεσκείας τους!

Οι καθηγήτριες-υπεύθυνες του προγράμματος είναι η κα Ελένη Μηλάκη και η κα Ματίνα Μεϊδάνη.

• Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μαθηματικό και τη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Κρήτης