IP διεύθυνση:18.191.236.174

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ιστορικό Μουσείο Κρήτης

Το Ιστορικό Μουσείο Κρήτης επισκέφθηκαν την Τετάρτη 26 Μαρτίου 2014 μαθητές της Γ’ τάξης του σχολείου μας που συμμετέχουν στο Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Όταν η Ιστορία συναντά την Τέχνη». Το πρόγραμμα εκπονείται στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας της Γ’ Γυμνασίου και αφορά - εκτός των άλλων - τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο. Ως εκ τούτου κρίθηκε ωφέλιμο να παρακολουθήσουν τη μόνιμη έκθεση του ΙΜΚ για τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο.

Ξεναγήθηκαν στον χώρο από τη μουσειοπαιδαγωγό κ. Φανή Καμπάνη, η οποία παρουσίασε τους κεντρικούς άξονες της Έκθεσης: έναρξη του πολέμου, σύμμαχοι, μάχη της Κρήτης, αντίσταση και δολιοφθορές Κρητικών, εκτελέσεις, αντικείμενα πολέμου και η χρηστικότητά τους. Με αυτόν τον τρόπο κινητοποίησε το ενδιαφέρον τους και τους δημιούργησε τη διάθεση να εξερευνήσουν τον χώρο αναζητώντας τις κατάλληλες πληροφορίες σε συνδυασμό και με τις ιστορικές τους γνώσεις. Ο ρόλος της μουσειοπαιδαγωγού ήταν καθοδηγητικός, διαμεσολαβητικός και βοηθητικός, ώστε να ενισχύσει την ανακαλυπτική διάθεσή τους και να γίνουν δεκτικότεροι ως προς τις μουσειακές πληροφορίες. Ακολούθησε εργασία σε ομάδες προκειμένου να εμβαθύνουν σε ό,τι παρακολούθησαν. Η κ. Καμπάνη τούς παρείχε πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό της ίδιας θεματολογίας με εκείνο της Έκθεσης προς επεξεργασία - πολεμικά ανακοινωθέντα, φωτογραφίες, επιστολές σε στρατιώτες - αναπτύσσοντας τις μεταγνωστικές δεξιότητές τους.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες που έχουν αναλάβει το Πρόγραμμα, κ.κ. Στέλλα Αμοναχάκη και Σταματία Μεϊδάνη.