Αυτό το μήναΑυτό το μήνα1954
IP διεύθυνση:18.119.131.178

Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ τάξης του σχολείου μας

Η Γ’ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στους  νομούς Ρεθύμνου και Χανίων από τις 5 έως τις 7 Μαΐου 2022. Τα παιδιά και οι συνοδοί καθηγήτριες κυρίες Αργύρη, Καβουσανάκη, Λεμονάκη, Παγκάλου και Πολιτοπούλου είχαν την  ευκαιρία να επισκεφτούν σημαντικά αξιοθέατα της περιοχής και να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες.

Αρχικά, επισκέφτηκαν την ιστορική  μονή Αρκαδίου και  την παλιά πόλη του Ρεθύμνου. Στη συνέχεια, γνώρισαν το ιστορικό κέντρο των Χανίων και  επισκέφτηκαν το Ναυτικό Μουσείο, όπου συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Επίσης, περιηγήθηκαν στους χώρους της ιστορικής κατοικίας των Βενιζέλων και στην περιοχή όπου βρίσκονται οι τάφοι τους. Τέλος, πραγματοποίησαν εκπαιδευτικές επισκέψεις στο Θέρισο και το Βοτανικό Πάρκο Χανίων.

Η εκδρομή αυτή έδωσε σε όλους την ευκαιρία να δουν αξιοθέατα του τόπου τους, να μάθουν καινούργια πράγματα  και να συμπληρώσουν τις ιστορικές γνώσεις που έχουν από το σχολείο. Ταυτόχρονα, όμως, ήταν και μια ευχάριστη εμπειρία αναψυχής με συμμαθητές και φίλους που θα μείνει σε όλους αξέχαστη!

• Τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Γ’ τάξης του σχολείου μας