IP διεύθυνση:18.117.196.184

Την Παρασκευή 11 Φεβρουαρίου 2022 τις τρεις τελευταίες διδακτικές ώρες, η συντακτική ομάδα της εφημερίδας του σχολείου μας με την κα Μεϊδάνη Ματίνα και τον διευθυντή κ. Τουτουδάκη Νικόλαο, επισκέφτηκε πεζή δυο ιστορικά μνημεία που βρίσκονται στη γειτονιά μας, το ιστορικό κτήριο του Συλλόγου Αλατσατιανών και την υδατογέφυρα του Μοροζίνι στην κάτω Φορτέτσα.

Η κα Χατζηαδάμ Χριστίνα, πρόεδρος του Συλλόγου Αλατσατιανών, μας υποδέχθηκε εγκάρδια και μας ξενάγησε στο ιστορικό κτήριο που στεγάζει σήμερα τον Σύλλογο, καθώς και στα σωζόμενα τμήματα του τεκέ του Χορασανί-ζαντέ Μεβλανά Ντερβίς Αλί Ντεντέ, οποίος χτίστηκε τον 17ο αιώνα στα χρόνια της πολιορκίας του ενετικού Χάνδακα από τους Οθωμανούς (1650). Μας μίλησε με θέρμη για την ιστορία του Συλλόγου, τη δράση του και τις προσπάθειές του να διατηρηθούν ζωντανά τα ήθη και έθιμα των Μικρασιατών Ελλήνων.

Κατόπιν, περπατήσαμε ως την υδατογέφυρα του Μοροζίνι, μια από τις τρεις υδατογέφυρες που χτίστηκαν για την υδροδότηση του Χάνδακα  τα τελευταία χρόνια της Ενετοκρατίας (1627-1628), προκειμένου να διοχετευτούν τα νερά από τις υπώρειες του Γιούχτα στην «κρήνη των λιονταριών»  στο κέντρο της πόλης. Η ηλιόλουστη μέρα, οι εικόνες και οι γνώσεις που αποκομίσαμε, θα αποτυπωθούν στο επόμενο φύλλο της εφημερίδας μας.

Διδακτική επίσκεψη στα δυο παραπάνω μνημεία πραγματοποίησε την Πέμπτη 10 Φεβρουαρίου και ομάδα μαθητών/τριών με τη συνοδεία της κας Αλίκης Αργύρη στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ΚΑ2 "Another Hike Another Hisrory".

• Διδακτική επίσκεψη στο ιστορικό κτήριο του Συλλόγου Αλατσατιανών και στην υδατογέφυρα του Μοροζίνι στην κάτω Φορτέτσα