IP διεύθυνση:18.221.98.71

Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus ΚΑ2 με τίτλο «Another Hike, Another History», Μάρτιος 2022

Τέσσερις μαθήτριες και δύο καθηγήτριες του σχολείου μας ταξίδεψαν στη Βαρκελώνη, την πρωτεύουσα της ισπανικής Καταλονίας, από τις 20 έως τις 26 Μαρτίου 2022, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus ΚΑ2 με τίτλο «Another Hike, Another History». Το πρόγραμμα εκπονείται με τη συνεργασία του 7ου Γυμνασίου και σχολείων από την Ισπανική Καταλονία, την Πορτογαλία, την Εσθονία και τη Γαλλική Μαρτινίκα.

Οι μαθήτριες Μαριαλένα Μαϊτάνη, Χρυσάνθη Ταστανέλη, Ματαλένα Χρονάκη (από τη Γ’ τάξη) και Ιωάννα Φαρσαράκη (από τη Β΄ τάξη) με τη συνοδεία των καθηγητριών Μαριάννας Δερμιτζάκη και Πηνελόπης Διαμαντάκου ταξίδεψαν στη Βαρκελώνη, όπου φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες Καταλανών μαθητών και συνεργάστηκαν με μαθητές από άλλες ευρωπαϊκές χώρες ανταλλάσσοντας ιδέες και εμπειρίες. Είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον τρόπο ζωής και το εκπαιδευτικό σύστημα της Ισπανίας, να κάνουν πεζοπορία και να έρθουν σε επαφή με το φυσικό περιβάλλον της Καταλονίας και, παράλληλα, να προσεγγίσουν μια σκοτεινή ιστορική περίοδο της Ισπανίας, την περίοδο του Ισπανικού Εμφυλίου πολέμου.

Οι μαθητές της κάθε χώρας παρουσίασαν ανάλογες τραυματικές  εμπειρίες από το δικό τους ιστορικό παρελθόν και ανέδειξαν τον ρόλο της Τέχνης, κυρίως της Ποίησης, σε σχέση με την Ιστορία. Συνειδητοποίησαν, έτσι, ότι η Φύση, η Ιστορία και η Τέχνη κάθε χώρας είναι άρρηκτα συνδεδεμένες και ότι η Φύση κάθε τόπου  βροντοφωνάζει την Ιστορία του, ενώ η Τέχνη πάντα υπερασπίζεται το δίκαιο.

Η εκδρομή επεφύλασσε πολλές ευχάριστες στιγμές σε μαθητές και εκπαιδευτικούς , καθώς γνώρισαν τα αξιοθέατα και τις ομορφιές της πόλης, γεύτηκαν την τοπική κουζίνα, επισκέφθηκαν τις αγορές  και διασκέδασαν με τους Ευρωπαίους  εταίρους  τους.

• Συμμετοχή του σχολείου μας σε πρόγραμμα Erasmus ΚΑ2 με τίτλο «Another Hike, Another History»