IP διεύθυνση:18.191.102.112

Ενημέρωση των μαθητών μας για τον εθισμό στο διαδίκτυο στην εφηβική ηλικία, Δεκέμβριος 2017

Η πλειονότητα των εφήβων στην Ελλάδα περνούν ένα μεγάλο μέρος της ημέρας τους μπροστά σε συσκευές με οθόνη. Ένας στους επτά εφήβους εμφανίζει συμπτώματα εξάρτησης από τη χρήση του Ίντερνετ, ενώ ένα στα οκτώ αγόρια βρίσκεται σε κίνδυνο προβληματικής ενασχόλησης με τον διαδικτυακό τζόγο. Αυτό προκύπτει από έρευνα του Ερευνητικού Πανεπιστημιακού Ινστιτούτου Ψυχικής Υγείας (ΕΠΙΨΥ). Η ίδια έρευνα εμφανίζει το 60% των αγοριών ηλικίας 11-15 ετών και το 48% των κοριτσιών της ίδιας ηλικίας να περνούν κατά μέσο όρο πέντε ώρες την ημέρα μπροστά σε κάποια ηλεκτρονική συσκευή με οθόνη.

Τα ποσοστά συνεχώς αυξάνονται, γεγονός που έκανε επιτακτική την ανάγκη να ασχοληθούμε ενεργά με το θέμα αυτό καλώντας στο σχολείο μας την Πέμπτη 7 Δεκεμβρίου 2017 την κ. Παναγιωτάκη, ψυχολόγο-κοινωνιολόγο και υπεύθυνη του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων ν. Ηρακλείου. Η κ. Παναγιωτάκη μίλησε στους μαθητές τής Γ’ Γυμνασίου δίνοντάς τους συμβουλές με σκοπό την επεξάρτηση από το διαδίκτυο.

(από την καθηγήτρια Δέσποινα Μηναδάκη)