Αυτό το μήναΑυτό το μήνα2025
IP διεύθυνση:52.14.22.250

Τη Δευτέρα 11 Απριλίου 2022 το σχολείο μας επισκέφθηκαν εκπρόσωποι του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ προκειμένου να ενημερώσουν μαθητές μας σχετικά με τη σχολική βία και τον εκφοβισμό. Η ενημέρωση - η οποία υλοποιήθηκε στο πλαίσιο της δράσης που αφορά την Εσωτερική Αξιολόγηση της Σχολικής μας Μονάδας και ειδικότερα τις σχέσεις μεταξύ των μαθητών - πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας κατά την 3η και 4η διδακτική ώρα και συμμετείχαν τα τμήματα Α3 και Β5.

Αρχικά, έγινε παρουσίαση του προβλήματος και ενός υποθετικού περιστατικού σχολικού εκφοβισμού. Οι μαθητές εξέφρασαν την άποψή τους και την σημείωσαν σε χαρτόνια. Στη συνέχεια, έγινε συζήτηση σχετικά με έναν υποθετικό μαθητή – θύμα σχολικού εκφοβισμού. Οι μαθητές «εξερεύνησαν» τη σχολική τσάντα του και το περιεχόμενό της (πέτρες, σκουπίδια, χαρτάκια με ύβρεις …), το οποίο είχε τοποθετηθεί εκεί εν αγνοία του μαθητή, από τους θύτες.

Στη συνέχεια, οι μαθητές χωρίστηκαν σε τρεις μεγάλες ομάδες: τους ηθοποιούς, τους ζωγράφους και τους λογοτέχνες. Κάθε ομάδα ανέλαβε να παρουσιάσει φαινόμενα εκφοβισμού που συμβαίνουν στο σχολείο. Η ομάδα των ηθοποιών δραματοποίησε ένα τέτοιο περιστατικό υποδυόμενη αντίστοιχους ρόλους, η ομάδα των ζωγράφων παρέστησε σκηνές και τις ερμήνευσε, ενώ η ομάδα των λογοτεχνών παρήγαγε σχετικά κείμενα.

Έπειτα, οι μαθητές χωρίστηκαν ξανά σε τρεις μεγάλες ομάδες: η πρώτη μπήκε στη θέση του θύτη, η δεύτερη του θύματος και η τρίτη του παρατηρητή. Κάθε ομάδα έγραψε ξανά σε χαρτόνια τις δικές της συμβουλές.

Στο τέλος, όλοι κατέληξαν σε κοινά συμπεράσματα, καταδίκασαν τέτοιου είδους φαινόμενα και ανέλαβαν την ευθύνη να μην επιτρέπουν σε συμμαθητές τους αυτή  τη συμπεριφορά.

Η δράση ήταν ιδιαίτερα διαφωτιστική όσον αφορά τα κίνητρα και τις συνέπειες του φαινομένου του σχολικού εκφοβισμού, προβλημάτισε με ουσιαστικό τρόπο τους μαθητές και τους ευαισθητοποίησε όσον αφορά τις διαπροσωπικές σχέσεις, τον σεβασμό προς τον εαυτό τους και τους συμμαθητές τους και την ανοχή προς τη διαφορετικότητα.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπευθύνους του Τμήματος Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ για την άμεση ανταπόκριση στο αίτημά μας και την αποτελεσματική παρέμβασή τους.

Υπεύθυνη του Τμήματος είναι η κα Άννα Μανιδάκη, ενώ στην ομάδα συντονισμού ήταν η κα Αγγελική Καρυωτάκη, Ψυχολόγος, MSc στην Κλινική Ψυχολογία Παιδιών και Εφήβων, η κα Αλεξάνδρα Μακρυδάκη, Ψυχολόγος, η κα Βασιλική Καραλίγκα, φοιτήτρια στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας, και η κα Κωνσταντίνα Δασκαλάκη,  επίσης φοιτήτρια στο Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας.

• Δράση για τη σχολική βία και τον εκφοβισμό από το Τμήμα Κοινωνικής Εργασίας του ΕΛΜΕΠΑ (Ελληνικό Μεσογειακό Πανεπιστήμιο)