IP διεύθυνση:18.220.11.34

Είμαστε όλοι μια ομάδα! Είμαστε όλοι μια ομάδα;

Πηνελόπη Διαμαντάκου
Ειδικότητα: ΠΕ07
Τμήματα: Α56
Θέμα: Είμαστε όλοι μια ομάδα! Είμαστε όλοι μια ομάδα;

Στα πλαίσια της βιωματικής δράσης ασχοληθήκαμε με τη δυναμική των ομάδων και τις δεξιότητες επικοινωνίας και συνεργασίας. Εκτιμώ ότι αναπτύχθηκε καλύτερη επικοινωνία και  συνεργασία μεταξύ των μαθητών στη τάξη  καθώς και συνθήκες για ευχάριστη και αποτελεσματική μάθηση.

Αξιοποιήθηκε η βιωματική και η ομαδοσυνεργατική μέθοδος. Οι μαθητές δούλεψαν σε ζευγάρια, μικρές ομάδες και στην ολομέλεια  σε ασκήσεις γνωριμίας,  ανάπτυξης εμπιστοσύνης και αλληλεπίδρασης.

Ο κάθε μαθητής αναγνώρισε τη σημασία της ομάδας και τους διαφορετικούς ρόλους που αναλαμβάνει ο καθένας στην οικογενειακή, κοινωνική και σχολική ζωή. Επικεντρωθήκαμε στην καλλιέργεια ομαδικού πνεύματος και κοινωνικής ευθύνης  στην ευρύτερη κοινωνική ζωή των μαθητών. Η ενσυναίσθηση και η αναγνώριση της διαφορετικότητας δημιούργησε το κατάλληλο κλίμα ώστε να ασχοληθούμε στο τρίτο τρίμηνο με το σεβασμό, την απουσία του και το θέμα του σχολικού  εκφοβισμού.

Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από τα “Σποράκια της γνώσης και της δημιουργίας” και εξέφρασαν τις σκέψεις τους.

• Είμαστε όλοι μια ομάδα! Είμαστε όλοι μια ομάδα;