Αυτό το μήναΑυτό το μήνα1928
IP διεύθυνση:18.119.139.50

Δες τη ζωή υγιεινά. Η διατροφή στην εφηβική ηλικία.

7ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

Σχολικό έτος 2013-14

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΜΑ: «Δες τη ζωή υγιεινά. Η διατροφή στην εφηβική ηλικία».

Υπεύθυνος καθηγητής: ΑΝΔΡΙΑΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΠΕ11.

ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ «Δες τη Ζωή Υγιεινά» ήταν να γνωρίσουν και να κατανοήσουν οι μαθητές την αξία της σωστής διατροφής και της φυσικής δραστηριότητας στη διατήρηση της καλής υγείας και να εντάξουν αυτόν τον τρόπο ζωής στο καθημερινό τους πρόγραμμα αποκομίζοντας τα απαραίτητα γνωστικά εφόδια. Επίσης, να γίνουν πρότυπα υγιεινής συμπεριφοράς και να προτρέψουν και τους οικείους τους.

ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:
Η ομάδα μας θεωρεί ότι οι συμμαθητές τους αλλά και οι ίδιοι έχουν σε μεγάλο βαθμό υιοθετήσει ανθυγιεινά πρότυπα διατροφής. Άλλοι σε μικρότερο και άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό. Η ομάδα, επίσης, θεωρεί ότι οι γνώσεις της πάνω σε θέματα διατροφής είναι ελλιπείς, έτσι ώστε, ακόμα και αν θέλουν τα μέλη της να αλλάξουν διατροφικές συνήθειες, δεν ξέρουν πώς να το κάνουν σωστά. Αποφάσισε, λοιπόν, να διερευνήσει, αν η υπόθεσή της ήταν σωστή.

Για να δείτε το πλήρες κείμενο πατήστε εδώ.

• Δες τη ζωή υγιεινά. Η διατροφή στην εφηβική ηλικία.