Αυτό το μήναΑυτό το μήνα1917

7ο Γυμνάσιο Ηρακλείου

Σχολικό Έτος: 2013-2014

ΒΙΩΜΑΤΙΚΗ  ΔΡΑΣΗ  Α΄  ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΘΕΜΑ: «Πρόληψη Ατυχημάτων & Πρώτες Βοήθειες - Ένα Μάθημα Ζωής»

Υπεύθυνος καθηγητής: Μάρκος Kωνσταντίνος

Σκοπός ήταν η ενδυνάμωση των μαθητών στην προσπάθειά τους να μπορούν αυτόνομα και υπεύθυνα να παίρνουν αποφάσεις που προστατεύουν την υγεία και την ασφάλεια των ιδίων και των συνανθρώπων τους.

Στόχοι
• η παροχή ευκαιριών ανάπτυξης δεξιοτήτων, ώστε να είναι ικανοί να προσφέρουν οι ίδιοι τις πρώτες βοήθειες στους συνανθρώπους τους.
• η διαμόρφωση κριτικής στάσης, ώστε να μπορούν να φροντίζουν και να διατηρούν τον εαυτό τους υγιή και ασφαλή.
• να αναπτύξουν δεξιότητες αποφυγής κινδύνων και ατυχημάτων μειώνοντας τους καθημερινούς μικροτραυματισμούς στο ελάχιστο.
• να μάθουν να δρουν με υπευθυνότητα.

Για να δείτε το πλήρες κείμενο πατήστε εδώ.

Για να δείτε το συμβόλαιο με την ομάδα πατήστε εδώ.

Για να δείτε τον εννοιολογικό χάρτη πατήστε εδώ.