IP διεύθυνση:54.89.24.147

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού: Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη κάθε σχολικού έτους καθιερώνεται από φέτος ως η Παγκόσμια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού. Η πρωτοβουλία αυτή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων εντάσσεται στο πλαίσιο του Κοινωνικού Σχολείου με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε μείζονα κοινωνικά προβλήματα. Η συγκεκριμένη ημέρα θα συνδέεται, κάθε νέο σχολικό έτος, μ’ένα βασικό θέμα ευρύτερου μαθησιακού πεδίου που θα υλοποιείται μέσα από τον σχολικό αθλητισμό και θα είναι κοινό για όλα τα σχολεία της χώρας. Για τη φετινή σχολική χρονιά ο θεματικός άξονας ήταν «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι».

Στο σχολείο μας, τη Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις και διεξήχθησαν ενδοσχολικοί αγώνες σε διαφορετικά αθλήματα. Συγκεκριμένα, οι μαθητές στην αίθουσα πολλαπλών παρακολούθησαν βίντεο και άκουσαν αποσπάσματα σχετικά με το θέμα του ρατσισμού και της διαφορετικότητας και στη συνέχεια πήραν μέρος σε αγώνες και άλλες δραστηριότητες στις οποίες συμμετείχαν όχι μόνο μαθητές, αλλά και καθηγητές. Ενδιαφέροντα ήταν και τα μηνύματα των παιδιών, οι σκέψεις και οι απόψεις τους γύρω απ’ αυτό το θέμα όπως αποτυπώθηκαν πάνω σε χαρτιά, αφίσες και πανό με τα οποία στόλισαν την είσοδο, τους διαδρόμους και την αυλή του σχολείου. Τη διοργάνωση των εκδηλώσεων ανέλαβαν οι καθηγητές Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κα Ε. Χρηστάκη και κος Α. Καπετανάκης. Πολύτιμη ήταν η συνδρομή και ομάδας μαθητών μας.

Ευχαριστούμε θερμά όλους.