IP διεύθυνση:18.218.209.8

Βιολογικά προϊόντα και επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτά

Εφημερίδα ΠΟΛΙΤΕΙΑ 13 Απριλίου 2003

Στις 9 Απριλίου 2003 ομάδα μαθητών του 7ου Γυμνασίου Ηρακλείου πραγματοποίησε επίσκεψη στο κτήμα της BIO-FORUM στο οποίο εφαρμόζεται η βιολογική γεωργία.

Πιέστε για μεγέθυνση της εικόναςΣκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση της ομάδας που εκπονεί την εργασία με θέμα«Βιολογικά προϊόντα και επαγγέλματα που σχετίζονται με αυτά».

Βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η γνωριμία των μαθητών με τα βιολογικά προϊόντα

• Η αναζήτηση πληροφοριών για τον τρόπο παραγωγής τους

• Η συγκέντρωση πληροφοριών για τα επαγγέλματα που σχετίζονται με τη βιολογική γεωργία

• Η μετάδοση των πληροφοριών στους συμμαθητές τους

• Η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα οικονομίας

• Η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με την ηθική, οικονομική, πολιτιστική και παραδοσιακή συμπεριφορά που επιβάλλει σήμερα ο όγκος των καταναλωτών.

Το παραπάνω εκπαιδευτικό πρόγραμμα πραγματοποιείται στα πλαίσια των προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας.

Οι καθηγητές και οι μαθητές του 7ου Γυμνασίου ευχαριστούν θερμά τον υπεύθυνο της BIO-FORUM για την εξαιρετική ενημέρωση και φιλοξενία που τους έγινε και ελπίζουν και σε περαιτέρω συνεργασία ώστε οι στόχοι του προγράμματος να επιτευχθούν κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Εφημερίδα ΠΟΛΙΤΕΙΑ 13 Απριλίου 2003