IP διεύθυνση:44.197.116.176

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Λογότυπο

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ

Η απαράδεκτη και αιφνιδιαστική τροπολογία, εν μέσω πανδημίας,  του Υπουργείου Παιδείας, να στήσει κάμερες στο σχολικό περιβάλλον, καταπατώντας κάθε ελληνική και διεθνή νομοθεσία περί προστασίας της ιδιωτικότητας και των προσωπικών δεδομένων μαθητών και εκπαιδευτικών,  χωρίς κανένα διάλογο ή διαβούλευση με τα αρμόδια όργανα, μας αναγκάζει να διαμαρτυρηθούμε έντονα,  με μόνο σκοπό την προστασία των παιδιών μας.

• Επιχειρείται μια αλλοίωση των χαρακτηριστικών της παιδαγωγικής διαδικασίας στη σχολική τάξη.
  • Πως θα διαφυλαχθεί η διδασκαλία όταν και ειδικότερα οι μαθητές, γνωρίζουν ότι παρακολουθούνται από οποιονδήποτε σχετικό ή άσχετο.
  • Πως θα προστατευθούν από μια πιθανή διαπόμπευση –και σε μαγνητοσκόπηση μάλιστα- μαθητές αλλά και εκπαιδευτικοί.
  • Πως θα προστατευθούν τα προσωπικά δεδομένα των ανήλικων μαθητών μας.

Καλούμε την Υπουργό Παιδείας, να πάρει πίσω αυτήν την τροπολογία και δηλώνουμε την στήριξή μας στον αγώνα των εκπαιδευτικών, που είναι και δικός μας αγώνας, για την προστασία των παιδιών μας.

Για να δείτε το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης πατήστε εδώ.