IP διεύθυνση:18.216.239.46

Ενημέρωση - ευαισθητοποίηση των μαθητών της Γ’ τάξης με θέμα τη χρήση αλκοόλ, Μάιος 2018

Το Αλκοολογικό Ιατρείο και οι εθελοντές του Συλλόγου «Η Επιστροφή» (Σύλλογος στήριξης ατόμων από το αλκοόλ), τη Δευτέρα 21 Μαΐου 2018 πραγματοποίησαν παρέμβαση πρόληψης με σκοπό την ενημέρωση-ευαισθητοποίηση των μαθητών της Γ’ τάξης με θέμα «Ενημέρωση σχετικά με τη χρήση αλκοόλ».

Η ενημέρωση έγινε στο πλαίσιο της θεματικής εβδομάδας του σχολείου μας σε εκδήλωση με θέμα «Αλκοόλ και νέοι». Η ομάδα εκπροσωπήθηκε από την κ. Νεκταρία Λιοδάκη Κοινωνική Λειτουργό ΠΑ.Γ.Ν.Η. και συνεργάτιδα του Αλκοολογικού Ιατρείου συνοδευόμενη από επαγγελματίες Υγείας και μέλη του Συλλόγου «Η Επιστροφή» και της Κ.Ο.Π.Α. (Κλαμπ Οικογενειών με Προβλήματα από το Αλκοόλ).

Ειδικότερα, στην ομάδα παρευρέθη η κ. Λυδία Πηρουνάκη Κοινωνική Λειτουργός ΤΟΜΥ Μαλεβυζίου, η κ. Μαρία Λιάπη Επισκέπτρια Υγείας ΤΟΜΥ Μαλεβυζίου, η κ. Αικατερίνη Χριστοδούλου Κοινωνική Λειτουργός ΤΟΜΥ Ν. Αλικανασσού, η κ. Χριστίνα Μπαρούτα Ιατρός Παθολόγος ΤΟΜΥ Ν. Αλικανασσού, η κ. Ελευθερία Μαρκάκη Νοσηλεύτρια στο Βενιζέλειο Νοσοκομείο, η κ. Χριστίνα Πατεράκη Κοινωνική Λειτουργός 1η ΤΟΜΥ Ηρακλείου, η κ. Σοφία Βάρδα Κοινωνική Λειτουργός ΤΟΜΥ Χερσονήσου, η κ. Αικατερίνη Μαρκάκη Επισκέπτρια Υγείας ΤΟΜΥ Χερσονήσου, και οι εθελοντές κ. Αντώνιος Πουλάκης και Μιχαήλ Κοκοτάκης.

Η δράση πραγματοποιήθηκε σε τρία μέρη:
Α. Προβολή παρουσίασης για βασικές πληροφορίες όσον αφορά την ενημέρωση των μαθητών και προβολή βίντεο (nuggets) στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.
Β. Βιωματική ομάδα-ομάδα εργασίας στην οποία οι μαθητές συζητούν, τοποθετούνται και εξάγουν τα συμπεράσματά τους για να τα παρουσιάσουν στην ολομέλεια. Η δράση αυτή πραγματοποίηθηκε στις αίθουσες των τμημάτων.
Γ. Παρουσίαση στην ολομέλεια -στην αίθουσα πολλαπλών- της εργασίας των μαθητών στις ομάδες και συζήτηση των συμπερασμάτων τους.
Τέλος, βιωματική εμπειρία νηφάλιων-εξαρτημένων από το αλκοόλ μελών του Συλλόγου «Η Επιστροφή» και των ΚΟΠΑ.
Οι μαθητές μπορούν να αντλήσουν υλικό από την ιστοσελίδα της 7ης ΥΠΕ Κρήτης, Δημόσια Υγεία, Προαγωγή Υγείας, Αλκοόλ και Νέοι.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας ευχαριστεί την Ομάδα Παρέμβασης για την παρέμβαση-ενημέρωση την οποία πραγματοποίησε για τους μαθητές μας.

• Ενημέρωση - ευαισθητοποίηση των μαθητών της Γ’ τάξης με θέμα τη χρήση αλκοόλ