IP διεύθυνση:18.118.140.108

Επίσκεψη της ομάδας του περιβαλλοντικού προγράμματος στο ΚΠΕ Ανωγείων, 6 Φεβρουαρίου 2018

Η περιβαλλοντική ομάδα του σχολείου μας επισκέφθηκε την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2018 το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανωγείων και συμμετείχε στο πρόγραμμα “Φυσικό και Ανθρωπογενές Περιβάλλον: Αξίες και Ανθρώπινα δικαιώματα στο πλαίσιο της Αειφορίας”.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Πηνελόπη Διαμαντάκου, Αλίκη Αργύρη και Γιώργος Μανουσάκης. Οι δραστηριότητες του Προγράμματος βοήθησαν τους μαθητές να αντιληφθούν πως η συμπεριφορά και οι αντιδράσεις τους επηρεάζουν την ευημερία και την αρμονική συνύπαρξή τους με το περιβάλλον και με τους συνανθρώπους τους. Οι συμμετέχοντες μπόρεσαν να συνειδητοποιήσουν τις βασικές ανθρώπινες ανάγκες και να εκτιμήσουν το δικαίωμα όλων των ανθρώπων στην πρόσβαση σε φυσικούς πόρους. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί να διασφαλιστεί η επιβίωση και η ποιότητα ζωής.

Η ευημερία των ανθρώπων και η σωστή διαχείριση των φυσικών πόρων θα πρέπει να γίνουν κύριο μέλημά μας!

• Επίσκεψη της ομάδας του περιβαλλοντικού προγράμματος στο ΚΠΕ Ανωγείων