IP διεύθυνση:54.89.70.161

21 του Νοέμβρη 2017. Τα Εισόδια της Παναγίας

Ἔνδον τρέφει σε Γαβριὴλ ναοῦ, Κόρη, Ἥξει δὲ μικρὸν καὶ τὸ Χαῖρέ σοι
λέξων. Βῆ ἱερὸν Μαρίη τέμενος παρὰ εἰκάδι πρώτῃ.

Τα Εισόδια της Παναγίας αποτελούν μία από τις κυριότερες και μεγαλύτερες Θεομητορικές εορτές του έτους. Γιορτάζει ο ομώνυμος ναός του προαστίου των Νέων Αλατσάτων Ηρακλείου Κρήτης, όπου βρίσκεται και το σχολείο μας. Στον εορτασμό συμμετείχε το σχολείο μας με τον εκκλησιασμό των τμημάτων Α1 και Α6 με τη συνοδεία του καθηγητή κ. Δασκαλάκη.

Αξίζει να θυμηθούμε ότι η εκκλησία των Αλατσάτων, η Παναγία η Αλατσατιανή ή Μεσοσπορίτισσα στα παράλια της Μ. Ασίας, ήταν μεγαλοπρεπής, σε ρυθμό βασιλικής, με τέμπλο φιλοτεχνημένο σε τηνιακό μάρμαρο, έργο του μαρμαρά Ιωάννη Χαλεπά, πατέρα του περίφημου γλύπτη Γιαννούλη Χαλεπά. Είχε άσπρα και μαύρα βότσαλα στην αυλή που σχημάτιζαν υπέροχα γεωμετρικά σχήματα και τον δικέφαλο αετό, κατασκευασμένη από μερακλήδες μάστορες της εποχής, χαρακτηριστικό δείγμα του πλούτου και της ευσέβειας των Αλατσατιανών.