IP διεύθυνση:34.234.83.135

Ειδικότητα: ΠΕ08
Τάξη: Γ (Γ2, Γ3)
Τίτλος θέματος βιωματικής δράσης: ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

ΣΥΝΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:

Ο σχολικός επαγγελματικός προσανατολισμός ασχολείται με το να καταφέρει να κάνει γνωστές στους μαθητές τις πραγματικές τους επιθυμίες, έτσι ώστε να καταλήξουν σε πιο ασφαλή συμπεράσματα με το τι πραγματικά θα ήθελαν να κάνουν ως επάγγελμα. Έχοντας ως σλόγκαν το <<σχεδιάζοντας το επαγγελματικό μου μέλλον>> προσπαθεί να διευκολύνει τον μαθητή να αναπτύξει την εκπαιδευτική, κοινωνική και τη γενικότερη σταδιοδρομία του στη ζωή. Έτσι, η μετάβαση από τον κόσμο του παιδιού στον κόσμο του ενήλικα θα γίνει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να χαράξει το μέλλον του και να πετύχει πράγματα που για αυτόν είναι πολύ σημαντικά. Η δράση αυτή βοηθάει στη βαθύτερη κατανόηση,αποδοχή και ανάπτυξη του κάθε μαθητή. Αυτό σε συνάρτηση με τη συνειδητοποίηση των δυνατοτήτων του και τη συνεχή βελτίωση των δεξιοτήτων,μαζί με τη συλλογή πληροφοριών θα τον οδηγήσουν σε πιο ασφαλή συμπεράσματα για τις αποφάσεις που πρέπει να πάρει.

Για να δείτε ολόκληρο το κείμενο πατήστε εδώ.