IP διεύθυνση:44.195.47.227

21 Μαρτίου – Διεθνής Ημέρα για την εξάλειψη των φυλετικών διακρίσεων και του ρατσισμού.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, την Παρασκευή 20 Μαρτίου 2015 αφιερώθηκαν δύο διδακτικές ώρες σε δράσεις και συζητήσεις στον χώρο του σχολείου μας κατά του ρατσισμού, της ξενοφοβίας και των φυλετικών διακρίσεων. Προβλήθηκαν σχετικές παρουσιάσεις στα τμήματα, έγιναν συζητήσεις με θέμα τον σεβασμό και την αποδοχή της πολιτισμικής ετερότητας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, την καταπολέμηση των ρατσιστικών τάσεων και των προκαταλήψεων και τονίστηκε ο ρόλος του σχολείου στη διαμόρφωση υγιών προτύπων συμπεριφοράς. Επισημάνθηκε στους μαθητές ότι ο ρόλος της σχολικής κοινότητας είναι καταλυτικός στο να αμβλύνει τις κοινωνικές ανισότητες και να δίνει το προβάδισμα στις ανθρωπιστικές αξίες. Τα ίδια τα παιδιά τόνισαν πως η Πολιτεία από μόνη της με νόμους και ρυθμίσεις τίποτα δεν μπορεί να επιτύχει, εάν δε συνειδητοποιήσει ο καθένας μας την ευθύνη απέναντι στον συνάνθρωπό του, τον οποίο πρέπει να σέβεται ανεξαρτήτως φυλής, χρώματος, θρησκείας, γλώσσας. Στις εργασίες τους το μότο τους ήταν: όλοι είμαστε διαφορετικοί, όλοι είμαστε ίσοι. Κανείς δεν πρέπει να υιοθετεί ρατσιστικές συμπεριφορές και όταν αυτές γίνονται αντιληπτές, πρέπει να καταγγέλλονται χωρίς φόβο.

Υπεύθυνες για τις δράσεις της ημέρας ήταν οι καθηγήτριες του σχολείου μας κ.κ. Μ. Μεϊδάνη και Σ. Αμοναχάκη.