IP διεύθυνση:100.26.1.130

Παρακολούθηση της θεατρικής παράστασης «Γυναίκες που έγιναν ένα με το χώμα»

Τη Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015 το Γ2 τμήμα του σχολείου μας παρακολούθησε μια πρωτότυπη θεατρική παράσταση στον Θεατρικό Σταθμό Ηρακλείου με τίτλο «Γυναίκες που έγιναν ένα με τη γη». Η παράσταση περιλάμβανε μονολόγους γυναικών της Ηπείρου που αφηγούνταν τις δυσκολίες της ζωής τους, καθώς έζησαν τον Β’ Παγκόσμιο πόλεμο και τον Εμφύλιο, αλλά και τη μεγάλη φτώχεια της ελληνικής υπαίθρου προπολεμικά και μεταπολεμικά. Τους μονολόγους ζωντάνεψε επί σκηνής,  αλλά και στην οθόνη η ηθοποιός Ε. Βλαχάκη. Τα παιδιά εντυπωσιάστηκαν με τα όσα άκουσαν για τη ζωή της γυναίκας στα παλιότερα χρόνια και διέκριναν πολλές διαφορές με τη δική τους ζωή. Όταν επέστρεψαν στο σχολείο, έγραψαν για τις εντυπώσεις τους από την παράσταση και φάνηκε ότι εκείνο που τους έκανε περισσότερο εντύπωση ήταν το ότι οι γυναίκες δε διάλεγαν  μόνες τους σύζυγο, ότι μεγάλωναν πολλά παιδιά  με απίστευτες στερήσεις κι έχαναν κάποια από αυτά, το ότι τις έδερναν- και αυτό ήταν πολύ συνηθισμένο- και τέλος, ότι εκτιμούσαν πολύ τα Γράμματα, αλλά δεν είχαν τη δυνατότητα να μορφωθούν.

Το τμήμα επέλεξε η κα Αργύρη, για να παρακολουθήσει την παράσταση, καθώς το θέμα της ήταν απόλυτα σχετικό με την ομαδική εργασία που πραγματοποίησαν τα παιδιά στο μάθημα της  Νεοελληνικής Λογοτεχνίας με θέμα τη ζωή της γυναίκας στην Ελλάδα στο πέρασμα των αιώνων.