IP διεύθυνση:34.205.246.61

Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού

Στις 11-17 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε  για δεύτερη χρονιά η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού.

Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που υποστηρίζεται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Η ιδέα είναι να προβληθεί ο προγραμματισμός, να απομυθοποιηθούν οι σχετικές δεξιότητες, και να δοθεί η ευκαιρία σε άτομα κάθε ηλικίας, σε κάθε πολίτη της Ευρώπης, να έρθει σε επαφή και να δοκιμάσει  τις ικανότητές του στον προγραμματισμό. Εκατομμύρια παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και πολιτικοί ιθύνοντες συμμετείχαν σε μαζικές εκδηλώσεις και  παρακολούθησαν μαθήματα για να μάθουν προγραμματισμό και να αποκτήσουν συναφείς δεξιότητες.

Στο σχολείο μας εκτός από την ενημέρωση στο εργαστήριο Η/Υ, έγινε συζήτηση με τους μαθητές για την Πληροφορική και τον κώδικα προγράμματος και το πώς μπορούν να γίνουν δημιουργοί και όχι μόνο καταναλωτές, με την παρότρυνση να συζητήσουν και να μεταφέρουν την εμπειρία τους στο περιβάλλον τους.

Την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014 την 4η διδακτική ώρα η Β’ Τάξη παρακολούθησε  εκδήλωση - μαθησιακή βιωματική δραστηριότητα στη διάρκεια μιας διδακτικής ώρας με τον Ζαχαρία Τσαμάνδουρα (ΠΕ20 Πληροφορικής) , στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων με θέμα:

«Μικροελεγκτής, πηγαίος κώδικας, αισθητήρες … στη γραμμή παραγωγής»
Πώς οι εντολές που γράφονται από κάποιον προγραμματιστή σε μια γλώσσα προγραμματισμού, ελέγχουν την γραμμή παραγωγής μιας σύγχρονης παραγωγικής μονάδας.
(… από ένα θερμοκήπιο μέχρι μια βιομηχανία.)

Για να δείτε το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης πατήστε εδώ.

Η συνέχεια στο εργαστήριο.
Υπεύθυνος Καθηγητής
Τσαμάνδουρας Ζαχαρίας  (ΠΕ20-Πληροφορικής).