IP διεύθυνση:18.221.15.15

Σώζοντας το κίτρινο υποβρύχιο στη θάλασσα του BYOB

Μπορείτε να δοκιμάσετε το παιχνίδι το οποίο αναπτύχθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής στην Γ τάξη του σχολείου μας.

Σκοπός σας είναι να βοηθήσετε το κίτρινο υποβρύχιο ώστε να αποφύγει τις βόμβες που πέφτουν από την επιφάνεια της θάλασσας αλλά και τα αντίπαλα υποβρύχια που περιπολούν στην περιοχή.

Ξεκινάτε το παιχνίδι πατώντας την πράσινη σημαία

Κατευθύνετε το υποβρύχιο χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα κατεύθυνσης (βελάκια).

Προσοχή: Το κίτρινο υποβρύχιο πρέπει να ανεβαίνει και στην επιφάνεια ώστε να μπορεί να φορτίζει τις μπαταρίες του τις οποίες χρησιμοποιεί όταν βρίσκεται κάτω από την επιφάνεια.

Μόλις η ενέργεια του υποβρυχίου τελειώσει αυτό καταστρέφεται... αν έχετε ανοιχτό τον ήχο του υπολογιστή σας ακόμα καλύτερα...

Το πλήρες διδακτικό σενάριο αυτής της εργασίας παρουσιάστηκε στα πλαίσια του 7ου Πανελληνίου Συνεδρίου «Διδακτική της Πληροφορικής» που διοργανώθηκε από το Πανεπιστήμιο Κρήτης, Σχολή Επιστημών Αγωγής στο Ρέθυμνο 3-5 Οκτωβρίου 2014.