IP διεύθυνση:18.226.177.223

Συμμετοχή μαθητών του σχολείου μας στον εορτασμό της Ημέρας της Ευρώπης, Παρασκευή 9 Μαΐου 2014

Κάθε χρόνο στις 9 Μαΐου γιορτάζεται η Ημέρα της Ευρώπης, καθώς την ημέρα αυτή, πριν ακριβώς 64 χρόνια, ο Υπουργός Εξωτερικών της Γαλλίας, RobertSchuman (Ρομπέρ Σουμάν), με την περίφημη δήλωσή του περί συνεργασίας των ευρωπαϊκών χωρών σε οικονομικό -αρχικά- επίπεδο έθεσε τα θεμέλια τής μετέπειτα επονομαζόμενης Ευρωπαϊκής Ένωσης. Με αυτόν τον τρόπο θα αποτρεπόταν το ενδεχόμενο ενός νέου παγκόσμιου πολέμου και οι σχέσεις μεταξύ των ευρωπαϊκών χωρών θα ήταν ειρηνικές.

Το σχολείο μας φέτος συμμετείχε στον εορτασμό της Ημέρας της Ευρώπης με μαθητές της Γ΄ τάξης, οι οποίοι παρουσίασαν γλωσσικά δρώμενα που αφορούσαν τη γλωσσική ποικιλομορφία της Ευρώπης. Την πρωτοβουλία ανέλαβε η καθηγήτρια της Γερμανικής Γλώσσας στο σχολείο, κ. Διαμαντάκου. Οι εκδηλώσεις διοργανώθηκαν από την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τον Δήμο Ηρακλείου και το Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης EuropeDirect και πραγματοποιήθηκαν στον αίθριο χώρο της Λότζια (Δημαρχείο).