IP διεύθυνση:44.222.175.73

Ενημέρωση των μαθητών της Γ’ τάξης του σχολείου μας για το Νέο Λύκειο

Την Τετάρτη 30 Απριλίου 2014 το σχολείο μας επισκέφθηκε ο κ. Θεόδωρος Αντωνίου, Υπεύθυνος Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας του ΚΕΣΥΠ (Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού) Ηρακλείου Κρήτης προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές της Γ’ τάξης για το Νέο Λύκειο και να μιλήσει για τον Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Αναλυτικότερα, αναφέρθηκε στα Νέα Προγράμματα Σπουδών στο Λύκειο, στις Νέες Διδακτικές Μεθόδους, στις αλλαγές που έχουν θεσμοθετηθεί όσον αφορά τον τρόπο λειτουργίας και τους στόχους του Νέου Λυκείου. Ακόμη, αναφέρθηκε σε θέματα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού και παρουσίασε τα κριτήρια για την επιλογή του επαγγέλματος. Ιδιαίτερα γόνιμος κι εποικοδομητικός ήταν ο διάλογος που ακολούθησε με τους μαθητές, αφού μέσα από τις ερωτήσεις των παιδιών και τις πληροφορίες που τους παρείχε ο κ. Αντωνίου, λύθηκαν απορίες τους και απαντήθηκαν πολλά ερωτήματά τους.

Οφείλουμε να ευχαριστήσουμε τον κ. Αντωνίου για την πολύτιμη συνεργασία του.